Licencja pilota samolotowego zawodowego CPL(A)

Myślisz o karierze pilota? Chcesz nauczyć się sterować samolotem i zarabiać na lataniu? Uzyskaj licencję CPL(A), a pojawią się przed Tobą wspaniałe możliwości. Przede wszystkim będziesz mógł rozpocząć wykonywanie ekscytującej pracy: ponad chmurami, za sterami samolotu.

Na co pozwala licencja CPL(A)? Uprawnia do wykonywania lotów komercyjnych samolotem a w tym podjęcie pracy w liniach lotniczych na stanowisku pierwszego oficera samolotu pasażerskiego. Będziesz mógł zarabiać na lataniu, a także dzięki odbyciu szkoleń na dodatkowe uprawnienia określonego typu samolotu, wykonywać usługowe operacje lotnicze lub np. loty samolotami typu business jet. Jeśli nie posiadasz jeszcze uprawnienia do wykonywania lotów nocnych  zdobędziesz je w ramach szkolenia CPL(A). Loty będziesz mógł odbyć na obszarze wszystkich europejskich państw zrzeszonych w Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego. W każdej chwili możesz także rozszerzyć swoje uprawnienia celem ich uznania w innych państwach świata (tzw. konwersja licencji).

Jak zacząć? Minimalny wiek do rozpoczęcia szkolenia to 17 lat. Do wydania licencji trzeba mieć ukończone 18 lat. Wymagane orzeczenie lotniczo-lekarskie Part-MED klasy 1 ważne nie dłużej niż rok od badania. 

1 Szkolenie CPL(A)
Kto może uzyskać licencję CPL(A)? Przed rozpoczęciem szkolenia praktycznego do licencji zawodowej pilota samolotowego CPL(A) wymagane jest co najmniej 150 godzin nalotu ogólnego. Ponadto przed rozpoczęciem szkolenia w naszej organizacji kandydat musi mieć ważne uprawnienie MEP(L) lub posiadać zaświadczenie o ukończeniu minimum 6 godzin szkolenia praktycznego na samolotach MEP(L). W chwili ubiegania się o wydanie licencji CPL(A) wymagane jest co najmniej 200 godzin nalotu ogólnego.

2 szkolenie CPL(A)

Czas trwania szkolenia – szkolenie CPL(A) składa się z 2 etapów, które mogą być prowadzone równolegle:

» Dowiedź się więcej o etapach

  • szkolenie teoretyczne – w trybie stacjonarnym trwa 200 godzin (przy czym wystarczy odbyć min. 28 godzin wykładów, 222 godziny mogą być samokształceniem ze specjalnie opracowanych przez nas materiałów). W trakcie szkolenia zdobędziesz wiedzę m.in. z zakresu prawa lotniczego, meteorologii, nawigacji, zasad lotu oraz łączności.
  • szkolenie praktyczne – w skład szkolenia praktycznego wchodzi: 10 godzin szkolenia w ramach modułu podstawowego wg przyrządów (BIFM), z czego 5 godzin może być na urządzeniu FNTP II, a 5 na samolocie jednosilnikowym klasy SEP(L); 15 godzin szkolenia  w warunkach z widocznością, w tym 10 godzin szkolenia na samolocie jednosilnikowym klasy SEP(L) i 5 godzin szkolenia  na samolocie klasy MEP(L) typu “complex”.

Jeżeli kandydat posiada licencję PPL(A) z wpisanym uprawnieniem do wykonywania lotów nocnych VFR oraz ważne uprawnienie IR lub zaświadczenie o ukończeniu modułu podstawowego BIFM to szkolenie praktyczne do licencji CPL(A) można skrócić do 15 godzin szkolenia w warunkach z widocznością (VFR), w tym 5 godzin szkolenia w locie na samolocie wielosilnikowym typu complex oraz 10 godzin szkolenia w locie na samolocie jednosilnikowym.

Po ukończeniu szkolenia praktycznego wraz z zaliczeniem egzaminów teoretycznych (13 przedmiotów przed Lotniczą komisją Egzaminacyjną, zalecane są egzaminy w języku angielskim), przystępuje się do egzaminu praktycznego z egzaminatorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego (zwykle jest to około 2 godziny lotu), który można połączyć z egzaminem praktycznym do uprawnienia MEP(L) w ciągu 6 miesięcy od ukończenia szkolenia do uprawnienia MEP(L).

» Mniej

Jeśli zastanawiasz się nad uzyskaniem licencji pilota CPL(A), ale nie jesteś pewien czy podniebne przygody są dla Ciebie, skorzystaj z naszych lotów zapoznawczych.

3 szkolenie CPL(A)

Licencja pilota samolotowego zawodowego CPL(A) wraz z egzaminami teoretycznymi ATPL(A) jest początkiem kariery do uzyskania licencji pilota liniowego ATPL(A).