FAQ

FAQ – Często zadawane pytania


Czy łatwo jest nauczyć się latać helikopterem? Czy mogę się tego nauczyć?
Piloci opisują naukę latania helikopterem podobnie  jak naukę jazdy na rowerze lub jazdy samochodem – z odniesieniem roweru lub samochodu do warunków rajdowych. Początkowo pilot musi nauczyć się unosić nisko nad ziemią co przypomina balansowanie na bardzo dużej piłce plażowej. Jest to tzw. zawis śmigłowcem i manewry przyziemne. Po opanowaniu zawisu śmigłowca nauka pilotażu staje się coraz to łatwiejsza. Gdy nauczysz się kontroli helikoptera, później staje się to instynktowne i można kontrolować helikopter niemal bez zastanowienia.

Czy helikopter jest trudniejszy niż samolot?

Początkowo jest trudniej nauczyć się kontrolować helikopter, choć istnieją pewne rozbieżności między pilotami na ten temat. Przypominamy, że gdy opanujesz stery helikoptera, latanie tą maszyną staje się wręcz instynktowne.

Jaki rodzaj misji wykonują piloci śmigłowców?

Śmigłowce są w stanie wykonywać zadania jakich nie wykona żaden inny statek powietrzny lub pojazd. Prace dla pilotów śmigłowców obejmują: szkolenia pilotów, egzekwowanie prawa (lotnictwo policji, straży granicznej), walkę z pożarem, gromadzenie informacji medialnych, operacje wojskowe, raportowanie ruchu naziemnego, prace dźwigowe, opryski upraw, transport na platformy wiertnicze, akcje ratownicze, lotnicze pogotowie ratunkowe, loty widokowe, fotografia lotnicza, transport vip, loty okazjonalne, np. wesela, imprezy sportowe czy firmowe.

Czy latanie helikopterem jest bezpieczne?

Tak. Jeśli napotkasz złą pogodę lub masz problem mechaniczny, można bezpiecznie wylądować helikopterem niemal wszędzie. Większość wypadków śmigłowców zdarza z powodu złego pilotażu: latanie zbyt nisko i uderzanie w linie energetyczne (lub inne przeszkody) lub kontynuowanie lotu przy złej pogodzie lub w ograniczonej widoczności (jak mgła). Wypadki te są całkowicie do uniknięcia przez rozwagę i wykonywanie dobrej oceny sytuacji. Najlepszym ubezpieczeniem dostępnym w celu zapobiegania wypadkom wynikającym z błędów pilota jest dobry program szkolenia i doświadczenie.

Czy śmigłowiec ląduje bezpiecznie gdy silnik przestaje działać?

Tak. Śmigłowce są w stanie wylądować w stanie autorotacji bez działającego silnika, (co oznacza, że są w stanie szybować), przy czym awaria silnika w śmigłowcu jest znikomo prawdopodobna. Twój trening dokładnie przygotuje cię do zachowania się na wypadek takiej sytuacji.

Co trzeba zrobić, aby stać się profesjonalnym pilotem helikoptera?

Umiejętności i właściwa postawa są najważniejsze. Jako pilot robisz więcej niż tylko latasz. To także praca na ziemi, gruntowne przeglądy maszyn i poświęcenie dla pracodawcy i klientów. Ze względu na charakter tej kariery, powinniśmy być gotowi do przeprowadzki do miejsca, gdzie ta praca jest dostępna – często w odległych obszarach, do zmiany harmonogramu swoich zajęć, i zawsze zachowywać postawę wobec bezpieczeństwa jako najważniejszego.

Jakie są wymagania medyczne? Czy wada wzroku może mnie dyskwalifikować? 

Zapraszamy do zakładki badania lotniczo-lekarskie lub kontaktu z nami. Badania dla pilotów cywilnych można zrealizować w pół dnia i nie są one wymagające. Służą one zachowaniu bezpieczeństwa w lotnictwie. Decyzja o tym czy wada wzroku jest dopuszczalna czy nie zależy od opinii lekarza. W przypadku nieznacznej wady wzroku wymagana jest druga para okularów dostępna na pokładzie statku powietrznego. Lekarz może wydać orzeczenie lotniczo-lekarskie z ograniczeniem (na przykład osoba z daltonizmem może dostać ograniczenie do lotów tylko w dzień).

Czy mogę uzyskać certyfikat pilota helikoptera, jeśli noszę okulary? 

Tak, pod warunkiem, że jesteś w stanie przejść badania z okularami lub soczewkami. Jedynym wymogiem jest potem, aby mieć okulary lub soczewki kontaktowe podczas lotu na sobie oraz drugie zapasowe.

Czy istnieje minimalna granica wieku w celu uzyskania licencji pilota śmigłowca?

Możesz rozpocząć szkolenie na helikopter w wieku lat szesnastu i uzyskać licencję pilota turystycznego gdy masz siedemnaście lat. Dla pilotów zawodowych trzeba mieć osiemnaście lat.

Czy można szkolić się na śmigłowcach w zimie?

Trenujemy cały rok. Jest zazwyczaj bardzo niewiele dni w roku, gdy nie jesteśmy w stanie latać. Tylko silne wiatry, burze, lub mgła może nas uziemić czasowo. Ponadto latanie zimowe w górach to specjalność HeliPoland.com.

Czy uczestnicy szkolenia mogą odbyć szkolenie na więcej niż jednym typie śmigłowca?

Tak. Jednak pierwsze godziny powinny być wykonane na jednym typie śmigłowca, a po tym można przejść do innego typu wedle życzenia.

Czy szkolenie może być prowadzone na moim własnym śmigłowcu?

Tak. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się o szczególnych wymaganiach, które muszą być spełnione.

Jak długo potrwa szkolenie PPL dla prywatnego pilota śmigłowca?

Ukończenie szkolenia zależy od tego, jak często masz zamiar latać, na jak wiele możesz sobie pozwolić finansowo, i jak szybko nauczysz się materiału i manewrów. To różni się dla różnych osób, ale zwykle najszybciej można odbyć pełne szkolenie w około 6-8 tygodni. Zachęcamy Cię do pracy w swoim własnym tempie bowiem w szkoleniu nie powinno być pośpiechu. Normalnie, uczestnicy powinni realizować nie więcej niż jeden okres lotów dziennie (około 2 godziny). Dlatego też, gdybyś latał treningowo na co dzień według w 5-dniowego tygodnia pracy, wykonałbyś ponad 10 godzin tygodniowo.

Ile godzin szkolenia trwa uzyskanie Licencji Śmigłowcowego Pilota Turystycznego?
Studenci muszą posiadać następujące doświadczenie lotnicze: szkolenie teoretyczne wynosi 100 h, szkolenie praktyczne to minimum 45 godzin lotu, z czego 10 godzin musi być solo, z 10 godzin 5 godzin musi być po trasach. Zapraszamy do naszej strony szkolenia PPL(H).

Czy aby szkolić się na śmigłowcu należy najpierw odbyć szkolenie samolotowe lub posiadać inne doświadczenie lotnicze?
Nie. Jednakże posiadanie licencji pilota samolotowego może skrócić drogę nauki na śmigłowcu. Oba statki powietrzne odrywają się od ziemi, jednak zasady lotu i pilotażu są zasadniczo odmienne. Doświadczenie samolotowe najczęściej pomaga – student obeznany jest ze wskaźnikami pokładowymi, z wysokością, przestrzenią, delikatnym manewrowaniem, jednak przy niektórych manewrach bywa przeszkodą.

Po otrzymaniu licencji pilota turystycznego na śmigłowcu, jakie bardziej zaawansowane szkolenia oferuje HeliPoland.com?
HeliPoland.com oferuje szkolenia przejściowe na różne typy śmigłowców, na różne uprawnienia i na licencję pilota zawodowego. Zapraszamy do przeglądu szkoleń na naszej stronie internetowej w zakładce szkolenia pilotów.

Co powinienem brać pod uwagę wybierając Organizację szkolenia? 

Lokalizacja, kompetencje instruktorów, ilość statków powietrznych przeznaczonych do szkoleń, czy jest obsługa techniczna na miejscu, jak wyposażona jest firma, w której mamy zamiar się szkolić.

Kiedy można rozpocząć szkolenie teoretyczne?

Rozpoczęcie szkolenia teoretycznego jest tylko uwarunkowane chęcią kursanta. Łatwo jest rozpocząć szkolenie teoretyczne, gdyż nie tworzymy stałych grup, które mają z góry ustalone terminy wykładów, ale na podstawie bieżącej analizy zaawansowania szkolenia teoretycznego każdego z Kursantów organizujemy zajęcia na elastycznych zasadach. Dzięki temu  osoby rozpoczynające szkolenie teoretyczne mogą je podjąć w dowolnie wybranej chwili.

Kiedy można rozpocząć szkolenie praktyczne?

Szkolenie praktyczne można rozpocząć po ukończeniu całości szkolenia teoretycznego lub w trybie równoległym (gdy prowadzi się szkolenie teoretyczne równolegle z praktycznym) po ukończeniu pierwszego etapu szkolenia teoretycznego.

Co jest wymagane przed rozpoczęciem szkolenia?

W przypadku szkolenia teoretycznego: komplet dokumentów wymaganych przez ATO (m.in. kopia dowodu osobistego, świadectwo ukończenia ostatniej szkoły, podpisanie umowy o szkolenie)

W przypadku szkolenia praktycznego: powyższe dokumenty oraz zaświadczenie o ukończeniu teorii, orzeczenie lotniczo lekarskie przed pierwszym lotem samodzielnym.

Co się składa na cenę szkolenia lotniczego? 

  • opłaty lotniskowe
  • wynagrodzenie instruktora
  • paliwo
  • ubezpieczenie statku powietrznego
  • amortyzacja statku powietrznego
  • CAMO
  • koszt prowadzenia dokumentacji szkoleniowej

Na jakich statkach powietrznych szkolicie?

Standardowo używamy śmigłowców Robinson R 44. Możemy prowadzić szkolenia na innych typach.

Dlaczego szkolenia odbywają sie głównie na Robinsonie R44?

Śmigłowiec Robinson R44 jest bardzo popularnym typem statku powietrznego, chętnie kupowanym przez Polaków – użytkowników prywatnych oraz firmy, jak również coraz częściej wykorzystywanym do szkolenia w polskich Organizacjach Szkolenia Lotniczego. Na Robinsonach szkoli ponad 85% ośrodków szkoleniowych w Stanach Zjednoczonych. R44 jest uniwersalnym, ekonomicznym w eksploatacji tłokowym śmigłowcem 4-miejscowym, na którym koszt zdobycia licencji jest stosunkowo niewielki w porównaniu z innymi typami śmigłowców. Wraz z rozwojem rynku można również wiązać karierę zawodową z pilotażem śmigłowca Robinson. Ponadto z analizy rynku wynika, ze po ukończeniu szkolenia najprawdopodobniej będziesz latał(a) właśnie na śmigłowcu Robinson R 44.

Czym się różni licencja turystyczna od zawodowej?

Przede wszystkim zakresem uprawnień. W przypadku licencji zawodowej można wykorzystywać ją do zarobkowego wykonywania lotów.

Jestem bardzo zajęta/zajęty. Czy mogę przejść szkolenie w trybie indywidualnym?

Tak, nasi instruktorzy mogą dopasować swój czas do możliwości kursanta, zarówno w przypadku zajęć teoretycznych jak i praktycznych.

Jak wygląda proces płatności za szkolenie, czy można rozłożyć go na raty?

W przypadku szkolenia praktycznego PPL nasza Organizacja Szkolenia Lotniczego przyjmuje płatność w 3 ratach (co 15 h z góry); zaś szkolenie teoretyczne jest opłacane jednorazowo przed rozpoczęciem szkolenia. Inną stosowaną formą jest finansowanie szkolenia poprzez kredyt bankowy i w ten sposób rozłożenie go na płatności ratalne.

Czy mogę odbyć szkolenie teoretyczne w innej Organizacji niż szkolenie praktyczne?

Tak. W takim przypadku potrzebujemy zaświadczenia o zakończeniu takiego szkolenia z Organizacji, w której ono się odbyło.

W jakim terminie muszę ukończyć całe szkolenie?

To zależy od rodzaju szkolenia, przeważnie przepisy nie limitują czasu, w jakim szkolenie musi zostać ukończone, ale przykładowo szkolenie na uzyskanie uprawnienia na nowy typ śmigłowca musi zostać ukończone w ciągu 6 miesięcy przed egzaminem praktycznym.

W jakim terminie muszę zdać egzaminy w ULC po zakończeniu szkolenia?

W rok od daty wystawienia zaświadczenia należy podejść do egzaminów w ULC. Urząd daje do dyspozycji 6 sesji egzaminacyjnych (po dwa tygodnie każda) do rozłożenia w czasie według uznania. Do każdego przedmiotu teoretycznego mamy do dyspozycji 4 podejścia.

Jak wyglądają egzaminy wewnętrzne na zakończenie szkolenia teoretycznego?

Każdy z przedmiotów prowadzonych na szkoleniu teoretycznym kończy się egzaminem wewnętrznym. Mają one formę testu jednokrotnego wyboru.

W jaki sposób rejestrowany jest nalot pilota?

W trakcie szkolenia prowadzona jest karta szkolenia praktycznego, zaś po jego ukończeniu pilot powinien prowadzić Książkę Pilota. Rejestrowanie własnego nalotu życiowego jest bardzo istotne, szczególnie dla pilotów, którzy nie chcą poprzestać na uzyskaniu licencji PPL i planują zdobywanie kolejnych uprawnień lotniczych bądź licencji. Jako warunek zakwalifikowania na szkolenie zawodowe modułowe lub uprawnienie, konieczne jest udokumentowanie nalotu na określonym przez przepisy poziomie.