Licencja pilota lekkich samolotów LAPL(A)

Myślisz o lataniu? Chcesz samodzielnie sterować samolotem? Z licencją LAPL(A) możesz swoją pasję rozwijać na różne sposoby. Przede wszystkim możesz samodzielnie korzystać z samolotu, by w błyskawiczny sposób przemieszczać się po całej Europie.

Na co pozwala licencja LAPL(A)? Jest to najkrótsza droga do pilotażu certyfikowanych samolotów jednosilnikowych tłokowych nie przekraczających masy startowej 2 ton, w których liczba osób na pokładzie nie jest większa niż 4 osoby (razem z pilotem). Aby przewozić nieodpłatnie pasażerów trzeba wylatać minimum 10 godzin po uzyskaniu licencji w roli pilota dowódcy statku powietrznego. Loty można odbywać na obszarze całej Europy, przy czym poza granice Polski można się udać po zaliczeniu egzaminu z języka angielskiego (ICAO poziom 4). Samolot pilotowany przy wykorzystaniu LAPL(A) musi spełniać wymagania EASA i być zarejestrowany w UE.

Jak zacząć? Minimalny wiek do rozpoczęcia szkolenia to 16 lat. W momencie gdy wydawana jest licencja pilota trzeba mieć ukończone 17 lat.Wymagane orzeczenie lotniczo-lekarskie Part-MED minimum klasy LAPL. 

licencja pilota ppl
Pilot z licencją LAPL(A) może ubiegać się o wydanie licencji PPL(A), jeżeli zaliczy co najmniej 15 godzin lotu po uzyskaniu licencji LAPL(A), z czego 10 godzin w zatwierdzonej organizacji szkolenia lotniczego, obejmujące 4 godziny czasu lotu samodzielnego pod nadzorem, w tym co najmniej 2 godziny czasu lotu samodzielnego w lotach nawigacyjnych, z czego co najmniej 1 lot nawigacyjny na odległość co najmniej 270 km (150 mil morskich), podczas którego należy wykonać lądowania z pełnym zatrzymaniem na 2 lotniskach innych niż lotnisko odlotu.

Czas trwania szkolenia – szkolenie LAPL(A) składa się z 2 etapów prowadzonych równolegle:

» Dowiedz się więcej o etapach

  • szkolenie teoretyczne – jednakowe dla licencji LAPL(A) i PPL(A), trwa 100 godzin (przy czym wystarczy odbyć min. 10 godzin wykładów, 90 godzin może być samokształceniem ze specjalnie opracowanych przez nas materiałów). W trakcie szkolenia zdobędziesz wiedzę m.in. z zakresu prawa lotniczego, meteorologii, nawigacji, zasad lotu oraz łączności.
  • szkolenie praktyczne – trwa 30 godzin. Po jego ukończeniu wraz z zaliczeniem egzaminów teoretycznych (9 przedmiotów przed Lotniczą komisją Egzaminacyjną), przystępuje się do egzaminu praktycznego z egzaminatorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego (zwykle jest to niecałe 2 godziny lotu).

» Mniej

Szkolenie do licencji LAPL(A) odbędziesz u nas m. in. na dolnopłatowym samolocie Evektor SportStar RTC, który jest jednym z najbardziej popularnych samolotów szkoleniowych. Szczególnie ceniony jest za swoją ekonomię oraz to, że steruje się nim delikatnie i lekko, co dostarcza  niesamowitych wrażeń i widoków. O wielu innych zaletach tej zwinnej maszyny dowiesz się podczas zajęć w PlanePoland.

licencja lapl

Jeśli zastanawiasz się nad uzyskaniem licencji pilota LAPL(A), ale nie jesteś pewien czy podniebne przygody są dla Ciebie, skorzystaj z naszych lotów zapoznawczych. Licencja pilota PPL będzie stała przed Tobą otworem, jeśli tylko zdecydujesz się na rozpoczęcie kursu.

Czym różni się licencja LAPL(A) od świadectwa kwalifikacji na samoloty ultralekkie UAP?

Świadectwo kwalifikacji na samoloty ultralekkie w wielu krajach UE nie jest w ogóle honorowane. Maksymalna masa startowa w przypadku samolotów ultralekkich nie może przekraczać 495 kg, a ilość miejsc na pokładzie nie może być większa niż 2. Najważniejszym ograniczeniem jest brak możliwości zaliczenia pełnego nalotu na samolotach ultralekkich. Jeżeli posiadacz świadectwa kwalifikacji zdecyduje się rozpocząć szkolenie do licencji samolotowej PPL(A), to niezależnie od nalotu uzyskanego wcześniej na samolotach ultralekkich, kandydatowi nie można zaliczyć więcej niż 10 godzin na poczet szkolenia praktycznego do PPL(A).

Myślisz o lataniu? Chcesz samodzielnie sterować samolotem? Z licencją LAPL(A) możesz swoją pasję rozwijać na różne sposoby. Przede wszystkim możesz samodzielnie korzystać z samolotu, by w błyskawiczny sposób przemieszczać się po całej Europie. Z pewnością cenna będzie dla Ciebie również licencja pilota PPL. Wszystkiego Cię nauczymy!