Licencja pilota samolotowego turystycznego PPL(A)

Chcesz nauczyć się sterować samolotem? Bez względu na to, czy robisz to z powodu hobby, czy w przyszłości chcesz zarabiać dzięki lataniu: uzyskaj licencję PPL(A). Będziesz mógł latać samolotem rekreacyjnie lub rozpocząć szkolenie na licencję zawodową.

Na co pozwala licencja PPL(A)? Jest to podstawa od której rozpoczynała większość zawodowych pilotów. Licencja PPL(A) uprawnia do pilotażu samolotów jednosilnikowych tłokowych o maksymalnej masie startowej nie przekraczającej 5700 kg według przepisów VFR w dzień. W celu uzyskania uprawnienia do wykonywania lotów nocnych VFR wymagane jest ukończenie minimum 5 godzin szkolenia praktycznego (zalecane 10 godzin) według programu VFR noc. Jeśli zaliczysz egzamin z języka angielskiego (ICAO poziom 4) możesz nim wykonywać loty turystyczne lub biznesowe nie tylko w Europie lecz praktycznie w każdym kraju na świecie.

Jak zacząć? Minimalny wiek do rozpoczęcia szkolenia to 16 lat. Do wydania licencji trzeba mieć ukończone 17 lat. Wymagane orzeczenie lotniczo-lekarskie Part-MED minimum klasy 2.

1 Szkolenie PPL(A)
Pilot z licencją PPL(A) po uzyskaniu odpowiedniego nalotu oraz zaliczeniu dodatkowego szkolenia, może rozszerzyć swoją licencję o dalsze uprawnienia, t.j. uprawnienie do wykonywania lotów według przyrządów IR, uprawnienie instruktora samolotowego z ograniczeniem FI(A)R oraz uprawnienie do wykonywania lotów na samolocie wielosilnikowym ME, jak również przeszkolić się na bardziej skomplikowany typ samolotu wymagający TR (type rating).

Czas trwania szkolenia – szkolenie PPL(A) składa się z 2 etapów prowadzonych równolegle:

» Dowiedź się więcej o etapach

  • szkolenie teoretyczne – jednakowe dla licencji LAPL(A) i PPL(A), trwa 100 godzin (przy czym wystarczy odbyć min. 10 godzin wykładów, 90 godzin może być samokształceniem ze specjalnie opracowanych przez nas materiałów). W trakcie szkolenia zdobędziesz wiedzę m.in. z zakresu prawa lotniczego, meteorologii, nawigacji, zasad lotu oraz łączności.
  • szkolenie praktyczne – trwa 45 godzin, z czego dopuszcza się wykonanie 5 godzin ćwiczeń praktycznych na symulacyjnym urządzeniu treningowym FSTD (Flight Simulation Training Device). Po jego ukończeniu wraz z zaliczeniem egzaminów teoretycznych (9 przedmiotów przed Lotniczą komisją Egzaminacyjną), przystępuje się do egzaminu praktycznego z egzaminatorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego (zwykle jest to niecałe 2 godziny lotu).

» Mniej

Szkolenie do licencji PPL(A) odbędziesz u nas m. in. na górnopłatowym samolocie Cessna 172 lub dolnopłatowym samolocie Evektor SportStar RTC, który jest jednym z najbardziej popularnych samolotów szkoleniowych. Szczególnie ceniony jest za swoją ekonomię oraz to, że steruje się nim delikatnie i lekko, co dostarcza  niesamowitych wrażeń i widoków. O wielu innych zaletach tej zwinnej maszyny dowiesz się podczas zajęć w PlanePoland.

2 Szkolenie PPL(A)

Jeśli zastanawiasz się nad uzyskaniem licencji pilota PPL(A), ale nie jesteś pewien czy podniebne przygody są dla Ciebie, skorzystaj z naszych lotów zapoznawczych.

3 Szkolenie PPL(A)

Licencja pilota samolotowego turystycznego PPL(A) może być wykorzystywana komercyjnie z uprawnieniem instruktora samolotowego w szkoleniu uczniów LAPL(A) lub PPL(A).