Do lotów na samolotach wielosilnikowych MEP(L)

MEP(L) jest dodatkowym uprawnieniem wpisywanym do licencji  PPL(A) lub CPL(A), które uprawnia pilota do wykonywania lotów na samolotach wielosilnikowych tłokowych lądowych. Zgodnie z wymaganiami Part-FCL, kandydat musi ukończyć szkolenie teoretyczne w ilości minimum 7 godzin oraz wylatać minimum 6 godzin na samolocie klasy MEP w zatwierdzonej organizacji szkolenia. Uprawnienie MEP(L) jest ważne 12 miesięcy od dnia wpisania uprawnienia do licencji.

Wymagania wstępne dla uprawnienia Do lotów na samolotach wielosilnikowych MEP(L) obejmują posiadanie orzeczenia lotniczo-lekarskiego klasy 1 lub  2. Ze względu na stopień skomplikowania wielosilnikowych statków powietrznych (często także pierwsze spotkanie z tzw. „Glass Cockpit-em”, przez co zaleca się rozszerzenie czasu szkolenia o dodatkowe godziny) wymagana jest licencja CPL(A) lub PPL(A), w tym nalot na samolotach w ilości minimum 70 godzin w charakterze pilota dowódcy (PIC).

1 Do lotów na samolotach wielosilnikowych MEP(L)

Przebieg szkolenia na uprawnienie do lotów na samolotach wielosilnikowych MEP(L):

  • 7 godzin  szkolenia teoretycznego w trybie stacjonarnym (zajęcia indywidualne lub grupowe);
  • minimum 6 godzin lotów w ramach szkolenia praktycznego;
  • egzamin praktyczny i uzyskanie wpisu do licencji.

Szkolenie praktyczne prowadzone jest na samolocie wielosilnikowym i obejmuje 2 godz. 30 min. szkolenia w locie z instruktorem w normalnych warunkach operacji wykonywanych przez samoloty wielosilnikowe oraz 3 godz. 30 min. szkolenia w locie z instruktorem w zakresie procedur na wypadek awarii jednego silnika i technik sterowania w warunkach asymetrii ciągu.

Najpopularniejsze samoloty używane do szkoleń na uprawnienie do lotów na samolotach wielosilnikowych MEP(L) to:

  • Amerykański Piper Seneca PA-34 to konstrukcja rozwijana od ponad 30 lat, charakteryzuje się dobrymi właściwościami lotnymi, wyposażony jest w dwa silniki wtryskowe Continental które rozwija MOC 440 KM. Zabiera na pokład 6 osób, oraz bardzo lubi duże wysokości i prędkości.
  • Austriacki Diamond DA-42 to konstrukcja bardzo nowoczesna wyposażona w silniki diesel napędzane naftą lotniczą taką samą jak dla odrzutowców typu Boeing . Kadłub z włókien węglowych i cyfrowa awionika typu “glass cockpit” marki Garmin G1000 wprowadza nas w XXI wiek.
  • Włoski Tecnam P2006T, który zrewolucjonizował rynek szkolenia na wielosilniki. Niby wszystko jest jak dawniej, z tą jednak różnicą, że zamiast na dwóch paliwożernych silników na benzynę lotniczą, teraz lata się na ekonomicznych Rotaxach na benzynę samochodową. Nie dziwi więc, że w Polsce stacjonuje już kilka egzemplarzy tej nowej konstrukcji.

2 Do lotów na samolotach wielosilnikowych MEP(L)